PARABENY v kosmetice - všechno, co jste kdy chtěli vědět
Parabeny - slovo, které zná úplně každý. Slovo, které na nás v posledních letech vykukuje z časopisů, internetu, prodejen přírodní i nepřírodní kosmetiky. Jedny je zatracují, druzí hájí. A nejvtipnější na tom je, že každá strana má pro svá tvrzení dostatek argumentů. Pojďme se o nich nyní něco dozvědět z jiného úhlu pohledu - vědeckého.
C h e m i e v k o s m e t i c e # 3 : P A R A B E N Y
Ach, ty parabeny! Slovo, které zná určitě i vaše babička, která se celý život maže sádlem... Slovo, které na nás v posledních letech vykukuje z časopisů, internetu, prodejen přírodní i nepřírodní kosmetiky. Jedny je zatracují, druzí hájí. A nejvtipnější na tom je, že každá strana má pro svá tvrzení dostatek argumentů.
ZATRACENÝ KONZERVANTY!
Jestliže mám na jinou chemii v kosmetice, například hliník, jasný názor (vyhnout se mu, cíleně si ucpávat potní žlázy nedává logiku), téma parabenů je... komplikované, a to kvůli tomu, že se jedná o konzervanty. A konzervanty, to je jedno z nejkontroverznějších témat kosmetiky i potravin vůbec – ať už se jedná o parabeny nebo jiné látky (mimochodem, věděli jste, že se parabeny dokonce používají jako potravinářské „éčko" – E214, E218?). Článek, který vysvětluje, proč dobrovolně jíme nebo mažeme na svou pleť přirozeně „jedovaté" látky, kterými konzervanty jsou, najdete zde a je to dobrý úvod pro následující řádky.
MILOVANÉ VÝROBCI, NESNÁŠENÉ SPOTŘEBITELI
Parabeny se pro konzervaci v kosmetice používají již desítky let. Hodně desítek let. Jsou jedněmi z nejoblíbenějších konzervačních látek, a není se čemu divit – jsou funkční, levné (vyrábějí se z ropy) a dlouhou dobu se myslelo, že absolutně bezpečné. V novém tisíciletí jako by se roztrhl pytel se studiemi, které tuto domnělou bezpečnost rozporovaly. Mezi „nejslavnější" objev patřilo, že se některé parabeny mohou v lidském těle chovat jako hormony, konkrétně jako estrogen, což je ženský pohlavní hormon. Riziko spočívá v tom, že by zvýšené estrogenní působení mohlo zapříčiňovat rakovinné bujení. S tím se pojí další velký strach spojovaný s parabeny – rakovina prsu. Průkopnicí těchto myšlenek byla doktorka Darbre, která se svým týmem z univerzity v Readingu zkoumala dvacet nádorů rakoviny prsu a objevila v jejich tkáni stopy parabenů (1).
Od té doby se objevilo mnoho dalších studií podporující tato stanoviska a samozřejmě také ty, které je naopak vyvracejí. Například evropský Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS) poukazuje na to, že v laboratorních testech a testech na zvířatech se prokázalo, že parabeny mohou vykazovat aktivitu napodobující účinky hormonů, ale ta je tisíckrát až milionkrát menší než aktivita vlastních, přírodních hormonů (2).
PODPAŽÍ A DĚTSKÉ ZADEČKY
Nicméně, za tu dobu se přeci jen něco změnilo. Parabeny byly dávány do souvislosti s rakovinou prsu hlavně kvůli jejich obsahu v deodorantech a antiperspirantech. Dneska stačí zajít do jakékoliv drogerie a prohlédnout si regály s nejběžnějšími „odsmraďovači" velkých značek. Já jsem parabeny nenašla v jediném výrobku, proto předpokládám, že za ta léta byl na výrobce vyvinut takový tlak, že se od jejich používání v těchto přípravcích upustilo.
Neznamená to ovšem, že se parabeny nevyskytují v široké škále výrobků dále (najdeme je všude možně, od šamponů, přes krémy až po make-up. Za povšimnutí také stojí, že mnoho lékárenských mastí (= léků) je konzervováno parabeny). Nicméně to, že si již parabeny každý den nenanášíme do podpaží, které je jednak velmi blízké ňadrům a jednak je celistvost jeho pokožky často rozrušena holením, považuji za velmi důležité.
Ostatně to, že parabeny mohou jednodušeji do těla pronikat poškozenou pokožkou, není tajemstvím – i Vědecký výbor konstatuje, že je u dětí do 6 měsíců „plenková" oblast pokožky zranitelnější, protože je často podrážděná, což dovoluje látkám pronikat jednodušeji skrze ni.
Touto problematikou se Výbor začal zajímat v roce 2011, kdy dánská vláda zakázala používat některé z parabenů (propyl-, isopropyl-, butyl- and isobutyl-) v kosmetice určené dětem do tří let. Vědecký výbor toto opatření neshledal opodstatněným a parabeny i nadále prohlásil za bezpečné konzervanty pro jakoukoliv věkovou skupinu. Nicméně připustil výše uvedené (možnost snadnějšího průniku parabenů přes poškozenou pokožku dětských zadečků) a to, že organismus takto malých dětí není pravděpodobně dostatečně vyvinutý na to, aby se dokázal efektivně parabenů zbavovat (2).
PARABENY POVOLENÉ, PARABENY ZAKÁZANÉ
Nyní je správný čas udělat si pořádek v parabenech. Určitě jste na etiketách narazili na více druhů – methylparaben, ethylparaben, propylparaben nebo butylparaben. Všechno jsou to estery kyseliny p-hydroxybenzoové, akorát se liší – laicky řečeno – svojí velikostí. Methylparaben je nejmenší a butylparaben naopak největší. V kosmetických výrobcích buď můžeme nalézt jeden druh nebo kombinaci některých uvedených. Největší konzervační účinky má ten největší, ale na druhou stranu je u něho nejvyšší možnost napodobování hormonální aktivity (3).
Od dánského zákazu uplynulo několik let a pohnuly se také zákony v celé Evropské unii. Nyní je isopropyl- a isobutylparaben zcela zakázán (s dalšími druhy, viz tabulka níže) a pro propyl- a butylparaben platí zákaz používání v bezoplachové kosmetice určené pro plenkovou oblast dětí do 3 let (4).
Jaro roku 2020 navíc přineslo další novinku ohledně butylparabenu. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) ho zařadila na Kandidátský seznam, tedy na seznam složek, které vzbuzují mimořádné obavy. Zejména z toho důvodu, že butylparaben může způsobovat již zmiňované poruchy hormonálního systému. A co zařazení na Kandidátský seznam vlastně znamená? V tuto chvíli nic moc. Použití butylparabenu v kosmetických přípravcích je zatím povoleno.
Od ledna 2021 ale budou muset firmy uvádějící přípravky na trh EU oznamovat výrobky do databáze SCIP, a to konkrétně ty, které obsahují složky zařazené na Kandidátský seznam (tedy složky vzbuzující mimořádné obavy - třeba právě butylparaben) v koncentracích vyšších než 0,1 %.
Kromě toho všichni dodavatelé a výrobci přípravků, které obsahují látky ze seznamu ECHA, musí podat oznámení této agentuře, takže ECHA bude mít přehled a kontrolu nad používáním butylparabenu. Do budoucna může být butylparaben zařazen ještě do přísnější evidence (REACH) a jeho použití může podléhat povolení. V současné době - leden 2024 - je jeho používání přehodnocováno (jako priorita!) Vědeckým výborem pro bezpečnost spotřebitele a je tak možné, že bude zakázán úplně. Některé firmy se rozhodly na tyto události zareagovat tím, že jeho použití buď postupně ukončují, nebo ho do nových řad prostě už přidávat nebudou. Předmětem přehodnocení Vědeckým výborem bude na základě žádosti Evropské Komise také "nejmenší" z parabenů - methylparaben. Další regulaci tak lze očekávat i u něj. (5, 6)
MŮJ NÁZOR NA VĚC
Mám pár výrobků kosmetiky, které mám tak ráda, že je používám i přes obsah parabenů. Tyto konzervanty jsem nikdy nepovažovala za takové „hříšníky" jako třeba hliník – i přesto, že média nás už pěknou řádku let přesvědčují o jejich škodlivosti. Mezi výrobci kosmetiky se traduje přezíravý vtípek o oblíbenosti parabenů mezi novináři a veřejností – podle něho je to jedno z mála slov ze složení kosmetiky, které jsou schopni si zapamatovat, tak se o něm pořád mluví a píše. I kdyby na tom bylo něco pravdy, i pro mě získaly parabeny po hlubším prozkoumání nepříjemnou pachuť - hlavně kvůli faktu, že restrikce, které parabeny v posledních letech potkaly, byly dlouhou dobu zcela nemyslitelné a parabeny byly obhajovány jako bezpečné v celém svém spektru. Doba pokročila a najednou je to na nejvyšší úrovni (legislativní) jinak. A to mě znepokojuje – co když se za pár (desítek) let objeví další skutečnosti, které jsou nyní neznámé/přehlížené?
Těch pár parabeních výrobků, které používám, nevyhodím, ale osobně bych se vyhýbala kosmetice určené pro ústa a jiné sliznice, která obsahuje parabeny + kosmetice určené na velkou plochu kůže (tělová mléka, opalovací krémy) + dětské kosmetice s jejich obsahem. Jedním dechem ale dodávám, že je třeba nenechat se výrobci „oblafnout" proklamacemi „paraben free" („neobsahuje parabeny") – zákazník je spokojený, ale bez bližšího prozkoumání složení vlastně vůbec netuší, čím byly parabeny nahrazeny – často jinými konzervanty, které jsou stejná chemická „lahůdka" jako ony samy (to je podle mého názoru také případ oblíbeného náhradníka parabenů: phenoxyethanolu).
Foto: Biorythme, Aneta Adamčíková
Zdroje:
(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14745841
(2) https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/docs/citizens_parabens_en.pdf
(3) https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_041.pdf
(4) http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/pdf/COSING_Annex V_v2.pdf
(5) https://www.mpo.cz/cz/prumysl/chemicke-latky-a-smesi/latky-svhc-povoleni-omezeni/na-kandidatsky-seznam-byly-zarazeny-4-dalsi-latky-svhc--255529/
(6) https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-8348/vyrobci-kosmetiky-postupne-vyrazuji-nebezpecny-butylparaben