Pomůžeme? ♡ Aneb Biorythme pro VRBU

Smrt není sexy téma. Přesto je v Česku více jak 25 tisíc lidí, kterým umřel partner. Z toho má mnoho děti, o které se musí i v takto pohnuté situaci postarat. Nadační fond Vrba založila žena, která si touto situací sama prošla a rozhodla se pomáhat ostatním.

Pomůžeme? ♡ Aneb Biorythme pro VRBU

B I O R Y T H M E   P R O   N A D A Č N Í   F O N D   V R B A

 

 

Koupí každého kousku nahatých deodorantů Biorythme přispíváte minimálně 10 Kč na dobrou věc. Půl roku, kdy jsme podporovali psí útulek ForDogs, uteklo jako voda (celkově jsme věnovali 14,000 Kč) a je čas pomáhat zase o kousek jinde, tentokráte lidem.


Před nějakou dobou jsme v DVTV viděli rozhovor s paní Petrou Glosr Cvrkalovou, zakladatelkou nadačního fondu Vrba. Byl o věcech, o kterých většina z nás nechce raději ani přemýšlet. O smrti nejbližších. Ale také o životě, naději a pomoci.


Petře v roce 2014 umřel manžel, který byl také tatínkem jejich společných dětí. To, jak rodina tuto tragickou událost prožívá, si netroufáme ani představovat. Pak je tu ale ještě jedna temná stránka, o které se neuvažuje už vůbec: nutnost v této pohnuté době řešit přízemní, praktické záležitosti, které na zasaženou rodinu dopadnou celou tíhou (nejen) administrativní zátěže.


Jak Petra vysvětluje v rozhovoru, ve většině případů se jedná o ovdovělé ženy. Ty najednou zůstanou na vše samy. S malými dětmi. Umíte si sami(y) zatopit v kotli, vyřešit ucpané trubky nebo nasekat dřevo? Víte, kde jsou všechny dokumenty od domu, auta a pojištění? A víte, co se stane po smrti druha se společným účtem manželů? Rozhovor nás vyděsil, protože představa normální, funkční (i finančně) rodiny, která se ze dne na den může stát rodinou, která řeší nejenom tak závažnou tragickou situaci, ale zároveň také vážné existencionální problémy, je strašidelná.

 

vrba

Nadační fond Vrba pomáhá ovdovělým rodinám, které tohle všechno řeší. Umí poradit s byrokratickými nutnostmi, s financemi, právními otázkami – tím ale nekončí, protože rodinám pomáhá zajistit třeba také pomoc s domácností, hlídání dětí, služby řemeslníků a mnoho dalšího.


Smrt není sexy téma, proto se Vrbě nedaří nalézt tolik podporovatelů, kolik by potřebovala. O to více jsme přesvědčené, že právě tento fond si zaslouží pomoc – ať už skrze nákup nahatých deošů nebo přímou - pomoci totiž může každý (více se dozvíte níže).

 


Zakladatelky nadačního fondu Vrba, paní Petry Glosr Cvrkalové, jsme se zeptali na pár otázek:

 


Jak a proč vlastně vznikl Nadační fond Vrba?


V roce 2014 mi tragicky zemřel manžel. Poté, co jsem si prošla vším tím úřednickým martýriem, jsem si řekla, že bych přeci mohla nějak získané zkušenosti využít. Jen pro svoji vlastní zvědavost jsem si našla kolik ovdovělých lidí do padesáti let se v naší republice nachází. Došla jsem k poměrně alarmujícímu číslu 25 tisíc osob (a to se bavíme pouze o sezdaných párech, zhruba stejný počet je i mezi nesezdanými), snažila jsem se dohledat, zda existuje nějaká forma pomoci pro tuto početnou skupinu osob. Zjistila jsem, že v celé Evropě podobná pomoc není. Rozhodla jsem se proto založit Nadační fond Vrba a vymyslela fungující systém pomoci ovdovělým rodinám s dětmi.

 

Pro koho je pomoc vaší organizace určená a jakým způsobem ovdovělým pomáháte? Co ovdovělé ženy a muže kromě velké ztráty milované osoby v daný okamžik nejvíce zatěžuje?


vrbaPomoc Nadačního fondu Vrba je určena pro ovdovělé rodiny s dětmi. Poskytujeme praktickou pomoc a podporu v otázkách nutných administrativních úkonů, které jsou potřeba bezprostředně po tragické události nutné zařídit. Zároveň poskytujeme poradenství v otázce finanční gramotnosti, předáváme kontakty na příslušné organizace, pořádáme semináře pod názvem Setkání pod Vrbou, kde se vždy řeší určité téma, které je pro ovdovělé aktuální. Zároveň pro ovdovělé rodiny nabízíme službu hospodyně či řemeslníka.

 

Kdo konkrétně z Vrby ovdovělým pomáhá a jak to jde skloubit s osobním životem?


Konkrétně přichází do kontaktu s klienty Vrby naše hospodyně, řemeslník, na některých schůzkách moje asistentka a osobně především já. Pracuji ve Vrbě hlavně jako terénní pracovník v projektu POradencké MObilní Centrum. Někdy jsou dny více náročné, někdy se mi daří pracovat pouze osm hodin denně (to je ale výjimečné).

 

Většina z nás si asi neumí konkrétně představit, jak probíhá Váš pracovní den? Je vedení Vrby Vaše hlavní pracovní náplň?


Od letošního roku je Vrba skutečně mojí hlavní pracovní náplní. Opustila jsem v práci ve školství, abych se zcelaa naplno mohla věnovat vedení Vrby a zkvalitňovat náplň naší práce.


Běžný den vypadá pokaždé jinak. Prakticky mám každý týden 1-2 nové klienty. Pro Vaši představu trvá prvotní péče v rodině asi 6 týdnů, kdy hledáme potřebné dokumenty, připravujeme vše na jednání s úřady a řešíme to nejdůležitější - jak zpátky do života. Takže ráno chystám dokumenty, tisknu, odpovídám na maily, dopoledne vyrážím na osobní setkání s klientem či máme telefonický hovor, kolem oběda většinou chystám strategii financování fondu. Přes odpoledne se věnuji dcerám a večer sedám k počítači a dodělávám, co mi za odpoledne leží na stole.


Myslím, že téma úmrtí nechce většina lidí v dnešním světě řešit a přemýšlet nad ním, pociťujete toto jako problém při hledání nových organizací a partnerů, kteří by s Vámi spolupracovali? Jak sama nahlížíte na téma úmrtí?

 

naháčMáte pravdu, že spousta firem a partnerů zatím mnohdy váhá nad spoluprací s naší organizací, jsme ale přesvědčení, že je to hlavně z důvodu jejich nesprávného pochopení naší činnosti. My primárně nepracujeme se smrtí či umíráním, ale s těmi, kteří tady zůstali a hledají nějakou cestu, jak jít dál. Setkáváme se, jak my s nadsázkou říkáme s nesmrtelnými organizacemi, kde mají pocit, že se jich toto téma netýká a ani týkat nebude. Příběhy klientů našeho Nadačního fondu ale stále více přesvědčují o tom, že toto téma se nevyhýbá vůbec nikomu.


Mě osobně už smrt delší dobu neděsí a beru ji jako potřebnou součást našeho světa. Umím si každý den náležitě vychutnat a mrzí mě, když si pár dní v roce nechám od někoho zkazit. Na tom ale stále pracuji :-).

 

Jak můžeme pomoci my, jednotlivci, případně větší společnosti a organizace?


Pomoci může skutečně každý. Připravili jsme unikátní projekt s názvem Daruj kousek sebe. Jedná se o systém, který funguje na principu, kdy lidé pomáhají lidem. Někdy neskutečně pomůže, když nabídnete svůj čas. Toho se totiž ovdovělým velmi často nedostává. Pokud se tedy najde někdo, kdo ovdovělé mamince nebo tatínkovi nabídne pohlídání dítěte, vyzvednutí ze školy nebo školky, doučování, pomoc v domácnosti, pak je tato pomoc skutečně velmi cenná. Zároveň je možné nabídnout i konkrétní produkt, hmotné věci. Je to tedy opravdu na každém z nás, co dokážeme nabídnout.


Momentálně nás ale velice tíží finanční podpora našich služeb. Abychom byli schopni zajistit péči ovdovělým rodinám a jejich dětem tak, jak si představujeme, potřebujeme dva miliony ročně. Když se na to člověk koukne z pozice, že zajišťujeme služby po celé republice - není to moc. Ale bohužel pro nás je to zatím nedosažitelná finanční meta. Ale věříme, že bude líp.

 

Děkujeme za rozhovor a věříme, že naše zákazníky nadační fond Vrba zaujal tak jako nás, protože si myslíme, že si pomoc a pozornost rozhodně zaslouží.

 

 "Nahaté" deoše pomáhají - vybrané peníze pro Vrbu:

 

Období

Vybraná částka

Poslaná částka (dorovnáno námi)

+ den odeslání na účet

1.11. - 30.11.2018

 1,330 Kč

3,000 Kč  (posláno 7.12.2018)

1.12. - 31.12.2018

 900 Kč

2,000 Kč (posláno 6.1.2018)

1.1. - 31.1.2019

950 Kč 

2,000 Kč (posláno 12.2.2018) 

1.2. - 28.2.2019

 830 Kč

2,000 Kč (posláno 13.3.2019)

1.3. - 31.3.2019

930 Kč 

 2,000 Kč (posláno 14.4.2019)

1.4. - 30.4.2019

 1,430 Kč

10,000 Kč (posláno 12.5.2019)

Celé období

6,370 Kč

21,000 Kč

 

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení