Jak na správné odličování? (praktický návod)

Jsem tím posledním, kdo by byl posedlý mytím a čištěním - tím jsem si prošla v pubertě, kdy jsem si postupem času pleť všemi těmi gely a toniky zničila... Alespoň jednou denně (před spaním) bych ale očistu obličeje doporučila všem - i těm, kdo se nelíčí.

Jak na správné odličování? (praktický návod)

Odličovat se, i když se nelíčím: Hloupost nebo nutnost?

Aneb praktický průvodce odličováním pleti

 

anet z biorythme se odličuje

Jsem tím posledním, kdo by byl posedlý mytím a čištěním - tím jsem si prošla v pubertě, kdy jsem si postupem času pleť zničila gely s obsahem Sodium Laureth Sulfate + pleťovými vodami založených na vodě a lihu.

 

Alespoň jednou denně (před spaním) bych ale očistu obličeje doporučila všem - i těm, kdo se nelíčí.

 

Však si sami udělejte pokus - večer naneste na tampónek líh / pleťovou vodu s jeho obsahem / případně nějakou micelárku - a podívejte se, co na něm i přes absenci make-upu bude...

 

A co ta špína, kterou setřete, vlastně obsahuje? Hromadu zajímavostí - například prach, pyly, pot, kožní maz, bakterie a plísně nebo odumřelé kožní buňky. Samozřejmě, pokud se navíc líčíte, tak je třeba smýt i veškeré barvičky.

 

Jemnost je základ

 

bio Mytí pleti se věnuji dvakrát denně - ráno a večer, přičemž ranní čištění je opravdu hodně minimalistické (více dále).


bio Večerní odlíčení se liší podle toho, jestli mám na pleti make-up. Jak jste už určitě pochopili, odličuji se, i když ho nemám.


bio Zásadní je být ke své pleti jemná - mechanicky ji nedřít (často to dělám nevědomky, když spěchám) a netrápit ji šílenostmi, které jsou přítomné v mnoha čisticích prostředcích

 

Co nemá pleť ráda

 

❌ NE přípravkům, které obsahují "jar na nádobí" (akorát v nižších koncentracích) typu Sodium Lauryl / Laureth Sulfate nebo Sodium Coco-Sulfate (pro mě nepochopitelně povolený některými certifikačními společnostmi pro přírordní kosmetiku).


❌ NE přípravkům s vysokým obsahem alkoholu (lihu) - Alcohol denat. - typicky pleťové vody (až na výjimku, kterou je za mě lokální ošetření vymačkaných pupínků).


⚠️ POZOR na micelární vody, které jsou často špatně používané - po ošetření pleti micelárkou je nutné obličej opláchnout. Použití micelárky bez následného ošetření z nich dělá nevhodnou kosmetiku (podrobněji se na micelárky podíváme za týden).

 

 

Jak na čištění prakticky?

 

A teď už pojďme na to čištění. Pro zjednodušení rozdělím pleť jen do dvou typů, na které se postupně podíváme:

 

1. MASTNÁ + SMÍŠENÁ + PROBLEMATICKÁ (AKNÉ)

2. SUCHÁ / ZRALÁ.

 

 

bio Mastná, smíšená a aknotická pleť bio

 

Večerní péče o mastnou a problematickou pleť:

 

zdravá pleť díky pravidelnému čištění

Pokud mám make-up, tak prvně odlíčím oční okolí naším Oknem do duše, až pak jdu na zbytek obličeje. Make-up na tváři setřu pomocí jednorázových nebo pratelných tamponků také Oknem do duše, které v sobě obsahuje mj. olejovou složku, která je na tyto věci boží. Tamponek po zašpinění make-upem vždy opláchnu pod tekoucí vodou, takže jich moc nevyplýtvám. Toto smytí barviček může být relativně na hrubo, nevyšívám se s ním déle jak dvě minuty.

 

Po tomto předčištění následuje druhý krok tzv. "double cleansingu" (dvoufázového čištění): použití mycího gelu / pěny / apod. přípravků, které se na pleť nanášejí s vodou a již neobsahují olejové složky. Mycí gely stále nemáme v nabídce (sypu si popel na hlavu), ideální jsou ale takové, které neobsahují výše zmíněné látky.

 

Po opláchnutí gelu / pěny již končím s čištěním a jdu na sérum a krém. Nebo, když mám čas a chci se potěšit, pleť připravím na použití další péče pomocí květového hydrolátu nebo přírodní pleťové vody / tonika (pozor, aby neobsahovalo mycí / pěnivé složky - ani přírodní - protože pak by bylo vlastně micelárkou a ta jako závěrečný krok čištění na pleť vážně nepatří).

 

Pokud nejsem nalíčená, tak si celý obličej vyčistím odličovačem Okno do duše (a pak je nezbytné pleť dočistit hydrolátem nebo pleťovou vodou) nebo použiji pouze mycí gel nebo pěnu (po které může, ale nemusí následovat hydrolát nebo pleťová voda). Nicméně, čím více je naše pleť zanícená, tím víc se doporučuje dvoufázové odličování praktikovat, protože je to něco, co stav pleti skutečně umí zlepšit.

 

Ranní péče o mastnou a problematickou pleť:

Jsem přesvědčená, že kvalitní vyčištění před spaním + spánek na čistém polštáři zajistí, že ráno nemusí být čištění nikterak dramatické. Proto se jen opláchnu studenou tekoucí vodou (zejména oči) a pleť očistím tamponkem pomocí jedné ze skvělých pleťových vod, jejichž vývoj jde už do finále. A pak už následuje krém atd.

 

 

bio Suchá a zralá pleť bio

 

Na úvod musím zmínit, že ne každá pleť, která pne a šupinatí, je opravdu suchým TYPEM pleti. Zejména u mladších žen (cca do 40 let) se často jedná pouze o STAV pleti, která je dlouhodobě přesušována nevhodnou péčí - a poté je i nadále lesklá a třeba i pupínkatá, ale do toho pne atd. Pokud takovou pleť máte, čistěte podle protokolu výše - nebo mi napište, ráda poradím.

 

dokonalý odličovač od biorythmeVečerní péče o suchou a zralou pleť:

Omlouvám se, že vás takto ošidím, ale abych všechno neopakovala: Platí, co již bylo zmíněné výše. S tím rozdílem, že si suchá a zralá pleť může dovolit méně dočišťování: Čím jste zralejší, tím pravděpodobněji bude úplně v pohodě, když pro odlíčení celého obličeje použijete náš odličovač Okno do duše nebo nějaký odličovačí olej - a pak je v dalším kroku nesmyjete (mycím gelem).

 

Také je velice možné, že vám bude sedět odličování micelární vodou bez dalšího oplachu, který je zásadní zejména z pohledu mastné a aknotické pleti.

 

Samozřejmě i suchá a zralá pleť si po vyčištění může udělat radost použitím vhodné pleťové vody. Pokud je nabitá hydratačními a anti-age aktivkami (může, nemusí - například 100% květové vody nic takového neobsahují), pleť vám poděkuje a určitě ucítíte rozdíl s nebo bez takového tonika.

 

Ranní péče o suchou a zralou pleť:

Opět, rutina je stejná jako u mastné pleti - s rozdílem, že je samozřejmě nutné zvolit vhodný hydrolát / pleťovou vodu.

 

Tak, a to je ze základů ohledně čištění pleti snad vše. Napadá vás k tématu něco? Napište nám...

 

Anet

 

P.S.: Zaujalo vás tvrzení, že je pro kvalitu pleti třeba spát na čistém polštáři? To a mnohem více probíráme ve videích, které najdete na našem Instagramu. Neváhejte se proto podívat do našeho profilu a ve výběru storieček najít ty s názvem "Mikrobi všude!" + "Mikrobi všude 2". Uznávám, délkou je to spíše dokument, než krátké storiečko, ale koho fascinuje propojení kosmetiky a vědy, toho bude bavit, protože se ve videích dozvíte například hromadu informací o kožním mikrobiomu, kolik bakterií a plísní se nám za celý den na obličeji usadí nebo proč raději telefonovat přes sluchátka.

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení