Jizvy po akné • Jak na ně přírodně?

Jestli je to i vaše téma, určitě jste už slyšeli o retinoidech a chemickém peelingu. Tito mocní pomocníci jsou velmi účinní, mají ale mnoho ALE. Jak na péči o aknotickou pleť, která bude respektovat její mikrobiom i přirozené cykly?

Jizvy po akné • Jak na ně přírodně?

J I Z V Y   P O   A K N É

Jak na ně přírodně

 

jak na jizvy po akné

Týkají se téměř každého, kdo se s akné potýká nebo se s ním potýkal v minulosti. Způsobit si jizvičky je totiž při větším výskytu pupínků relativně snadné, zejména když máme nenechavé prsty. Zbavit se následků je pak samozřejmě mnohem složitější; není navíc asi překvapením, že čím je jizvička starší, tím se složitost „zmizíkování" zvyšuje.

 

Pokud se o téma zajímáte, je téměř jisté, že jste se již setkali s tradičními bojovníky proti jizvám po akné, kterými jsou zejména retinoidy a chemické peelingy. Umí zrychlit (laicky řečeno) přirozené olupování se kůže a tím odhalit nepoškozené vrstvy pokožky; kromě akné se tak často používají také pro redukci vrásek, sjednocení tónu pleti atd.

 

Retinoidy a kyselinky tak zní jako splněný sen každého, kdo touží po zářivé pleti. Jak to ale bývá, nic není černobílé a používání těchto ingrediencí má i svá „ale". Ta jsem shrnula do tohoto velkého článku.

 

Pojďme to zkusit jinak

Pojďme se podívat na to, co můžeme pro zlepšení stavu pleti dělat, pokud chceme jít alternativní cestou. Ta určitě nebude tak přímočará jako s výše zmíněnými kouzelníky, možná na ní ale pokožku podpoříme v tom, aby dokázala obnovit svoji (při akné často poškozenou) kožní bariéru, aby se na ní ustanovily zdravé poměry mikroorganismů a aby si vzpomněla na to, jak se má o sebe vlastně sama postarat. Protože jestli něco při „přírodním" přístupu k jizvičkám chceme, tak je to přesně tohle:


-  Aby pleť vypadala i přes jejich existenci co nejdříve sjednoceně, vyživeně a „naducaně"


-  Ideálně také to, aby se časem jizvy stávaly skutečně méně viditelnými


Jak to zařídit? Pojďme být na pleť laskaví a pečujme o ni tak, abychom drželi balanc mezi naprostým minimalismem (jemně vyčistit, hydratovat, vyživit a konec) a specifickou péčí proti jizvičkám. Až si přečtete článek o retinoidech a kosmetických kyselinách, možná pochopíte, že nejsem jejich zarytou odpůrkyní. Čeho odpůrkyní jsem, to je vystavení dlouhodobé rutiny jen kolem těchto složek - „ideálně" ve stále zvyšující se koncentraci a „ideálně" bez dohledu dermatologa; a následné hašení problémů, které takový přístup často přináší. Proč přináší? Protože jde přímo proti tomu, co dlouhodobě vede ke skutečně zdravé pleti (funkční kožní bariéra, zdravý mikrobiom ad.).

 

 

Čištění, základ rutiny

hydratace na akné

Nic z toho, co budete pro svou pleť dělat, nebude k ničemu, když nebude na tuto péči dobře připravena. Jestli stále věříte mýtu, že pleť nemusíte čistit, když nepoužíváte make-up, doporučím to buď přehodnotit, anebo v další péči raději nepokračovat. Pokud se totiž pleťové krémy a oleje nanáší na nevyčištěnou pleť, tak do ní jen pěkně vpracováváme všechny ty plísně a prach, co se nám na obličeji za celý den (a v menší míře i za noc) nachytaly.


Základem péče o pleť je prostě pravidelné čištění. Večer by mělo být jemné, ale pečlivé, u mastné a aknotické pleti pak ideálně dvoufázové. Co to je? Prvně použijeme přípravek obsahující olej (třeba náš odličovač očí, který je báječný i na celý obličej) a pak teprve mycí gel nebo pěnu (tu v nabídce zatím nemáme, ale klidně mi napište, ráda doporučím své oblíbené kousky; zásadní je, aby se jednalo o jemné přípravky, tedy rozhodně bez obsahu SLS/SLES/SCS). Po tomto čištění následují další kroky, o těch ale až za chvíli.

 

 

Hydratace je základ

Když večer obličej (a nejlépe i dekolt a ramena) jemně vyčistíme a dále opečujeme, ráno bude stačit citlivé otření tamponkem s pleťovou vodou nebo tonikem. Na tomto místě obvykle nabízím ještě jednu alternativu, a tou je použít místo tonika čistý hydrolát (květovou vodu). Ty vám ale nyní nedoporučím. Kdo je zvědavý na důvod, vysvětlení najde na konci článku.


Nyní se pojďme vrátit k pečující rutině. Jak tedy pokračovat dále?

 

 

V E Č E R N Í   R U T I N A

 

- Skončili jsme u toho, že jsme pleť hezky vyčistili (ideálně double cleansingem).


- Nyní je čas na první dávku hydratace, kterou přinese právě pleťové tonikum. Pozor, většina tonik na trhu (i přírodních) je podle mě úplně nevyhovující. Proč? A jak má tedy to vyhovující vypadat? To se dozvíte na konci článku.


- Po ošetření pleti vhodným tonikem (klidně ho lze nanést přes tamponek, případně sprejem) je čas na druhou dávku hydratace: tou může být třeba co nejkoncentrovanější gel z aloe vera nebo nějaké prima hyaluronové sérum.


péče při akné- Toto sérum může kromě hydratačních látek (kyselina hyaluronová a další) klidně obsahovat i jiné aktivky, které podpoří náš záměr: třeba nízkou koncentraci exfoliantů (kosmetické kyseliny, jemnější retinoidy) nebo rozumné množství vitamínu C (co je to rozumné množství? Jednotky procent, rozhodně nedoporučuji začínat s vysoce koncentrovanými séry... přeci jen je hlavním záměrem tohoto kroku pleť hydratovat, ne nastolit céčkovou kúru).


- A nyní přichází na řadu používání ingrediencí s prokazatelným vlivem na stav jizviček. Z jednodruhových olejů to jsou šípkový nebo moringový olej. Oba můžeme na noc používat klidně koncentrované; buď je lze míchat nebo je prostřídávat. Nezapomeňte ale na to, že se jedná o olejovou péči, která má svoje specifika (oleje je nutné nanášet na pleť, která je ještě lehce vlhká od předtím naneseného séra; nanáší se maličké množství ad. Podrobnější informace o olejové péči najdete v tomto článku).


- Tyto oleje lze prostřídat i s čistým bambuckým máslem; nebo pokud máte stále aktivní akné, doporučím ho nahradit naším bestsellerem: krémem Anti-pupínek, který je na tomto úžasném másle založené, ale oproti němu obsahuje ještě další složky, které proti akné krásně fungují.


- V případě aktivního akné dále doporučím jednotlivé pupínky ošetřovat lokální péčí (pokud nemáte alergii na tea tree olej, klidně můžete použít ten, případně ho lze prostřídávat třeba s kvalitní propolisovou tinkturou nebo speciálními tyčinkami proti akné). Jsem toho názoru, že čím se přípravky používají méně často a na menší plochu (například na jednotlivé pupínky), tím více kontroverzních ingrediencí si dovolím (takže lihu, silným aktivkám a dalším divokým ingrediencím vstup povolen... samozřejmě ideálně až po provedení patch testu na zápěstí, který prověří, že nemáte na tyto siláky nežádoucí reakci).

 

 

R A N N Í   R U T I N A


- Pokud jsme večer obličej řádně opečovali, ráno bude místo velkého čištění stačit citlivé otření tamponkem s pleťovou vodou nebo tonikem (prosím, hlavně pleť nedřete).


- Poté následuje opět hydratace: můžeme k ní používat stejné přípravky jako večer. Jen pozor na séra s obsahem exfoliantů, ty bych si pro denní použití klidně odpustila (nebo je třeba chránit se opalovacím krémem).

 

co pomáhá na akné

- Pro aknotickou pleť, která je často také nadměrně mastící se a lesklá, je pro denní použití 100% olej (ať už šípkový, moringový nebo čisté bambucké máslo) příliš mastný, proto bych doporučila je nahradit lehčí emulzí nebo krémem Arganový olej, levandule (který je opět směs olejů; sestavená ale tak, že je jeho textura velmi suchá a nemastná. Navíc krém obsahuje vysoce kvalitní esenciální olej z levandule lékařské, která má také vědecky potvrzené účinky při podpoře poraněných tkání).


- Denní rutinu nelze než zakončit doporučením na UV faktor, který je nyní širokou veřejností vnímaný jako must-have pro každý typ pleti, natožpak pro tu, co bojuje s jizvičkami. Osobně velkou fanynkou celoročního používání opalováků nejsem (zejména když nás při sychravém podzimním počasí čeká jen cesta do práce autobusem, ne celodenní túra po letních horách). Dávám tak raději přednost kvalitní pokrývce hlavy, co stíní i obličej, ale bez doporučení opalováku by tato rutina rozhodně nebyla kompletní.

 

 

Péče navíc

- Pokud máte přístup k vysoce kvalitnímu medu, máte v rukou skutečný přírodní zázrak (samozřejmě pokud na něj nemáte alergii). Udělat si jednou za čas medovou masku je sice otravné (med stéká a špiní), ale při podpoře kůže s jizvičkami velmi vhodné.


- Je to jednoduché: na dobře vyčištěnou pleť (a klidně ještě zlehka ošetřenou nějakým hydratačním produktem, třeba tonikem nebo aloe vera gelem) naneseme med v dostatečném množství a vydržíme co nejdéle (20 – 45 minut), pak ho jemně opláchneme a v péči pokračujeme dál.


- Pokud chcete masku zahustit, můžete to udělat třeba jemně mletou ovesnou moukou, která se často prodává jako ovesná koupel pro děti (a je sama o sobě také moc fajn ingrediencí).

 


A to je celé tajemství...

 

Možná, že už podle tohoto postupu o svoji pleť skoro stejně pečujete. Možná je pro vás tato rutina naopak jako z jiného vesmíru. Ať tak či tak, jestli něčemu nerozumíte, klidně mi napište (na náš IG nebo do mailu aneta@biorythme.cz), ráda pomohu.

 

 

BONUS: A co ty hydroláty a pleťová tonika?

Pojďme se podívat na zoubek květovým hydrolátům a pleťovým vodám. Ač jsem velkou fanynkou hydrolátů (jinak označovaných také jako květové vody), tak vám je ve výše popsané rutině jako alternativu k pleťovým vodám / tonikům nyní nenabídnu.

 

odličovač biorythmeProč? Jestli pleť s jizvičkami něco opravdu potřebuje, tak je to totiž pořádná nálož hydratace. Jedině na krásně hydratované pleti se opticky „ztratí" soustu věcí: kromě jizev i jemné vrásky nebo třeba nerovnoměrná pigmentace. Takže využijme každý krok rutiny, který může přinést hydrataci, k tomu, aby ji opravdu přinesl...


Co jediné umí pleť opravdu hydratovat? Látky, které se nazývají humektanty. Ty umí přitahovat vodu a klidně si je můžete přejmenovat na hydratační látky (mezi humektanty patří např. glycerin, kyselina hyaluronová, močovina, sorbitol a desítky více či méně přírodních látek, které spíše znáte pod pojmem "hydratační").


Květové vody samy o sobě bohužel velkou moc hydratovat nemají. Proč? Svým složením jsou téměř ze sta procent vodou. A sama voda humektantem není: neumí vodu do pleti přitáhnout a držet ji tam (když na sebe nastříkám čistý hydrolát nebo minerálku, tak ta zůstane zcela na povrchu pokožky a za chvíli se vypaří... a do pleti z nich nic nepronikne).

 

Tento nežádoucí efekt můžeme případně zmírnit okamžitým nanesením oleje, proto obvykle i přes vše řečené 100% hydroláty doporučuji, když ale potřebujeme obličej skutečně vysoce hydratovat, je velký rozdíl, jestli použijeme "vodu" nebo "vodu nabitou hydratačními látkami" (což 100% hydrolát nebo minerálka prostě není).

 

přírodní pleťová tonika

A co tedy k dočištění pleti použít, když ne hydrolát? Pleťovou vodu nebo tonikum. Ale ne ledajakou...

 

- Rozhodně by neměla obsahovat líh (Alcohol / Alcohol denat.)


- Neměla by obsahovat ani jakékoliv mycí látky (ani přírodní), což je častý nešvar mnoha výrobků.

 

Proč výrobci dávají něco tak nelogického do pleťových vod? Protože v malých koncentracích pomáhají, aby jinak neslučitelné ingredience (třeba voda a esenciální oleje) držely ve výrobku pospolu a neoddělovaly se od sebe. Problém je, že tyto látky – odborně zvané solubilizátory – působí tak trochu jako micelární voda. A věřte mi, micelárka fakt není pro majitelky*le aknotické pleti podklad, na který chcete nanášet další péči.

 

- Co by naopak vhodné tonikum obsahovat mělo, to jsou látky, které prokazatelně hydratují. A to v dostatečně potentní koncentraci.

 

Uf, že je toho moc a sehnat takový výrobek je opravdu těžké?

 

Je... A proto jsem si dlouhé roky takové tonikum vyráběla sama doma. Takové, co voní, že se z toho podlomí kolena (i když neobsahuje žádné vůně ani esenciální oleje)... Takové, co je tak nabité aktivními látkami (nejen hydratačními), že se vyrovná specializovanému séru... Takové, kde nemusím řešit obsah lihu, solubilizátorů nebo kontroverzní konzervaci.

 

Nebudu vás napínat, po 3 letech vývoje se s ním budete moci seznámit i vy (v listopadu 2024)! Tedy s ním... spíše s nimi, protože jsem chtěla, aby si každá pleť našla opravdu to svoje, a tak jich postupně vzniklo nakonec trochu více... ehm, konkrétně 6 tonik. A pro pleť, která bojuje s jizvičkami po akné, tam budou hned 3 vhodné kousky.

 

Jupí, také se tak těšíte?

Anet

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení