Proč jsem přestala fandit 100% květovým hydrolátům?

Já hydroláty miluji, což může znít vzhledem k nadpisu více než podivně. Jak to s nimi tedy je?

Proč jsem přestala fandit 100% květovým hydrolátům?

Proč už nefandím 100% květovým hydrolátům?

 

Jak vznikají květové vodyKvětové vody, označované také jako hydroláty, vznikají jako vedlejší produkt při parní destilaci rostlin. Hlavním cílem procesu je získání esenciálních olejů, hydroláty jsou tedy vlastně „odpadem". Dost možná se ale jedná o jeden z nejdražších odpadů světa – pro představu, kilo kvalitního hydrolátu stojí několik stovek. Na rozdíl od esenciálních olejů jsou květové vody mnohem méně koncentrované. Obsahují jen malé množství aktivních (vonných) látek, což z nich dělá šetrnou volbu i pro citlivou pokožku.

 

Já hydroláty miluji, což může znít vzhledem k nadpisu více než podivně. Jak to s nimi tedy je? Dříve jsem stoprocentní hydroláty doporučovala jako vhodný podklad pod oleje i naše výživné krémy. Čas však plyne a díky komunikaci se stovkami zákaznic se i já vyvíjím. Zjistila jsem, že mnoha lidem hydrolát jako jediný hydratační přípravek v rutině nestačí. Proto jsem už před lety začala v soukromých konverzacích i na sociálních sítích doporučovat účinnější hydratační prostředky (například hyaluronová séra).

 

Když mám ezo náladu

Stále ale trvám na tom, že hydroláty, to je mix přírodní chemie a magie v každé kapce: ač jsou složením skoro jen vodou, chovám ke kvalitním hydrolátům velkou úctu a mám tendence být až trochu „ezo". O co chudší jsou do obsahu zajímavých fotochemikálií, o to víc jako by byly otiskem – nebo chceme-li, esencí – rostlin. Hydroláty v sobě mají naakumulovanou moudrost přírody a umí věci nenápadně posouvat dál.

 

Přeci jen ale něco neumí. Pořádně hydratovat.

Jestli něco každá pleť opravdu potřebuje, pak je to pořádná nálož hydratace. Jedině na krásně hydratované pleti se opticky „ztratí" spoustu věcí: kromě pupínků i jemné vrásky nebo třeba pigmentace. Hydratovat pleť se proto vyplácí v jakémkoliv věku – ať je nám 20 nebo 50. No, a tady bohužel čisté hydroláty neumí sehrát tak velkou roli, jak jsem si dříve sama myslela. (Na svoji obranu musím ale dodat, že s rostoucím věkem potřeba efektivní hydratace prudce stoupá; je tedy možné, že ve 20 letech hydrolát ještě postačí, ve 30 budete při stejné rutině už ale řešit šupinky, pnutí a další projevy podhydratovaného obličeje.)

 

Co umí pleť opravdu hydratovat?

Hydratace pleti je možná díky látkám, které se nazývají humektanty – to jsou složky, které přitahují a zadržují vodu. Patří mezi ně např. glycerin, kyselina hyaluronová, sorbitol, Sodium PCA a desítky více či méně přírodních látek, které spíše znáte pod pojmem "hydratační".

 

jsou hydroláty ezo?

Jsou hydroláty (květové vody) hydratační?

Květové vody samy o sobě bohužel velkou moc hydratovat nemají. Proč?


• Jsou složené téměř výhradně z obyčejné vody.
• A sama voda humektantem není: neumí sama sebe ani další vodu do pleti přitáhnout a udržet ji tam.
• Když si nastříkáte na pleť čistý hydrolát (nebo minerální vodu), zůstane na povrchu pleti a většina se jednoduše vypaří. Což je přesný opak průniku do pokožky. Tento nežádoucí efekt můžeme zmírnit okamžitým nanesením oleje (nebo krému Biorythme), když ale potřebujeme obličej skutečně hydratovat, je velký rozdíl, jestli použijeme "vodu" nebo "vodu nabitou hydratačními látkami".


Proto jsem už dávno dospěla k názoru, že hydroláty v obličejové rutině rozhodně ANO, ale ideálně doplněné o aktivní látky, co umí prokazatelně hydratovat.

 

Kolik je vám let?

Můžeme se na to celé podívat ještě z jiného úhlu: podle věku. Pokud nemáme specifickou kožní diagnózu, dá se předpokládat, že s rostoucím počtem svíček na dortu pleť vlastní vláhu ztrácí a o to více hydratace potřebuje.


bio Věk do 20 let: Pokud pleť není necitlivě ošetřována (silně odmašťující přípravky, alkohol a další chuťovky), má své vláhy poměrně dost. Věřím proto tomu, že si v pohodě vystačí s čisticím přípravkem, hydrolátem a naším krémem. Případně lze ještě přidat lokální péči na akné nebo jiné specialitky podle aktuální potřeby. Jednoznačně, ani u takto mladé pokožky tonikem nic nepokazíte, zejména když bude určené pro mastnou nebo aknotickou pleť. A samozřejmě, v případě používání tonika je možné čistý hydrolát z rutiny vyřadit. 


bio Věk 20 – 30 let: Možná, že jste pořád ještě s vlastní vláhou v pohodě. Nejlépe napoví sám obličej: je spokojený? Pnutí, šupinky a zašedlou pleť znáte jen z vyprávění? Tak paráda! Pokud je tomu naopak, poradila bych vyměnit hydrolát za naše tonikum (druh, co přesně sedne vašim potřebám), abyste do rutiny dostali hydrataci. Nevidíte po 2 – 3 týdnech používání tonika zlepšení? Pátrejte dál, může chybět další hydratace nebo může být chyba jinde v rutině.


bio Věk 30 – 40 let: Moje věková kategorie, kterou znám jako své boty. Vím proto, jak moc se nároky obličeje v tento čas mění: první vrásky, ale k tomu klidně ještě sem tam pupínek. Časté pnutí, nerovnoměrný tón pleti... to všechno jsou projevy, které se začínají objevovat. Zde bych už výrazně doporučila používat v rutině čisté hydroláty jen jako doplněk pro radost, případně pokud je nahradíte našimi toniky, tak v péči o obličej vůbec. A určitě neuděláte chybu, když alespoň večer po toniku následuje ještě další hydratační krok (např. aloe vera gel nebo hyaluronové sérum). Až pak olej nebo krémy Biorythme.


bio Věk 40+: Přimlouvám se za tolik hydratace, až vám to bude připadat přehnané! Ráno i večer. Po odlíčení pleti by mělo následovat dočištění tonikem, které v sobě obsahuje prokazatelně hydratační látky. Poté se můžete rozmazlit klidně dvěma dalšími hydratačními přípravky za sebou (např. aloe vera gel a poté hyaluronové sérum). Každý krok necháme do pleti zcela vstřebat, až pak pokračujeme dále. Teprve poslední hydrataci vstřebat zcela nenecháme a vmasírujeme do takto navlhčeného obličeje rostlinný olej nebo krém Biorythme.

 

tonika jsou katastrofaKdyž jsou pleťová tonika katastrofou

Hádejte, co za produkt umí spojit kouzelnou moc hydrolátu a hydratační sílu humektantů? Jsou hned dva: pleťové vody (tonika) a hyaluronová séra. Začala jsem od píky, tedy od toho, co považuji za důležitější krok v rutině: tonika.


Jsem náročná uživatelka, ale líná vývojářka, a tak nemám ve zvyku vymýšlet výrobky, které se na trhu dají sehnat v takové kvalitě, kterou sama ráda akceptuji. Jak jsem ale už před lety zjistila, tonik a pleťových vod je sice na trhu hromada, ale skoro žádné nemohu použít.

 

Proč?

- Velká část obsahuje alkohol (Alcohol / Alcohol denat.), který je ve vyšší koncentraci na denní nanášení naprosto nepřijatelný. 


- Tonika slouží na dočištění pleti po mytí gelem, dvoufázovým olejem nebo jiným mycím přípravkem. Proto je vysoce nevhodné, aby sama o sobě obsahovala další mycí látky (tenzidy, solubilizátory). Mycí látky nanášené z tonika na pleti zůstávají dlouhý čas, což není optimální. Je bohužel častým nešvarem, že pleťové vody a tonika i přesto mycí látky (byť přírodní) obsahují. Což je za mě skutečné NO-GO.


Proč výrobci dávají něco tak nelogického do pleťových vod? Protože v malých koncentracích pomáhají, aby jinak neslučitelné ingredience (třeba voda a esenciální oleje) držely ve výrobku pospolu a neoddělovaly se od sebe. Problém je, že tyto látky – odborně zvané solubilizátory – působí tak trochu jako micelární voda. A micelárka prostě není něco, co chci, aby na pleti zůstávalo dlouhodobě.


- Co by naopak vhodné tonikum obsahovat mělo, to jsou látky, které prokazatelně hydratují. A to v dostatečně potentní koncentraci. Ne na konci seznamu složek, ale nahoře!

 

přírodní tonikumTonikum za tisícovku

Možná mi neuvěříte, ale já tonika vyvíjet až tak nechtěla, protože jsem se potřebovala vrhnout na něco jiného... ale jak to tak u Biorythme produktů bývá, bída na našem trhu mě k tomu dokopala, protože jsem sama potřebovala tonikum, které budu nadšeně používat, bude mít viditelný efekt a nebude stát nad tisíc korun (což je cenovka, nad kterou si umím i na našem trhu pohodlně vybrat, ale... nechci).


Z drobného projektu vznikl dvouletý vývoj, kdy z plánovaných 3 druhů nakonec v roce 2025 vykrystalizoval dvojnásobek. Protože žádná pleť není stejná a každá si zaslouží jedinečnou péči. Jestli za to dlouhá snaha stála, to už posoudíte vy – a mně nezbývá než věřit tomu, že se tonika stanou bestsellerem, stejně jako poslední přípravek, který jsem také vyvíjela mnohem déle, než jsem zamýšlela

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení