Akné: Jak se ho zbavit?
Značky
Zakladatelka Biorythme (sama zápasící s akné více než 20 let) se podělila o zkušenosti, které pomohou, ať je nám 15 nebo 40. Opravdu akné vyzmizíkuje kosmetika? Jak souvisí sebepřijetí a psychika s problematickou pletí? Jak se připravit na vysazení hormonální antikoncepce? A mnohem více...

Akné: Příběh, který má řešení
O stravě, hormonech a sebelásce
Začalo to osobní zkušeností. Anet, zakladatelka Biorythme, se potýká s akné už od svých 11 let. A jak přiznává, právě akné bylo důvodem, proč vznikla značka, jejíž produkty dnes pomáhají tisícům lidí. Jedním z nejoblíbenějších je krém Anti-pupínek, jehož výsledky můžete vidět díky naší zákaznici, která se o ně s námi podělila e-mailem.
Ale řešit akné jen krémem by bylo naivní. Akné je komplexní problém. Jaké jsou jeho příčiny? Proč se netýká jen teenagerů, ale i dospělých žen? A co opravdu pomáhá? To se dozvíte v tomto článku, který se zakládá nejen na vědeckých studiích, ale zejména na dlouhé osobní zkušenosti.
Co je akné – a proč nestačí jen „vyčistit pleť"?
Akné není jen kosmetická záležitost. Ve skutečnosti jde o chronické zánětlivé onemocnění, které má více možných příčin, než bychom si přáli. Genetika, hormony, psychika a celkové zdraví – to vše ovlivňuje stav pleti. Ačkoli správná kosmetika může stav zlepšit, pleť neléčí. Léčba totiž vždy začíná uvnitř těla.
Který z potenciálních faktorů způsobuje akné právě vám? To si musíte ověřit trpělivým a postupným zkoumáním sami na sobě. Následující text vám ale může výrazně pomoci s nabráním toho správného směru.
Kde se akné tvoří?
Mazové žlázy jsou hlavní „hřiště". Najdete je zejména na obličeji, hrudníku, zádech nebo ramenou. Mazová žláza se nachází u každého folikulu (který si můžete představit jako pór, z něhož vylézá malý chloupek, na pokožce hlavy je to pak vlas). Tato žláza vyrábí maz a tím zajišťuje, že naše kůže není vysušená, neloupe se. A zatímco někdo o svých mazových žlázách ani neví, jsou pak i nešťastníci, kterým žlázy mazu produkují skutečně nadbytek.
Problém totiž vzniká, když mazové žlázy začnou produkovat příliš mnoho mazu. K tomu se přidají bakterie, zánět a ucpané póry – a akné je na světě. Nejčastější formy zahrnují:
• Komedony: známé černé tečky.
• Pustuly a papuly: pupínky, které má alespoň jednou za život 85 – 100 % lidí.
• Těžké akné: podkožní, bolestivé boláky, které často zanechávají jizvy.
Přes agresivní čisticí gely a alkoholové tonery možná docílíte okamžitého zmatnění, ale dlouhodobě si zaděláváte spíše na problém. Maz je přítel – i u mastné pleti. Přehnaným odmašťováním nutíte pleť produkovat ještě více mazu, což celý problém zhoršuje. O tom ale až za chvíli.
Co způsobuje zvýšenou tvorbu mazu?
Hormony jako klíč k čisté pleti
Akné souvisí s androgeny, mužskými pohlavními hormony, které má i ženské tělo. Když se k tomu přidá zvýšená aktivita enzymu alfa-5-reduktáza, který máme všichni přirozeně v pokožce, tak z testosteronu (mužský pohlavní hormon) vznikne dihydrotestosteron a kombinace těchto dvou hormonů způsobuje výskyt akné. Právě z tohoto důvodu na akné příznivě působí hormonální antikoncepce, ve které se naopak vyskytují hormony ženské, které proti těmto mužským proti-působí (o vlivu HA na pleť si ještě povíme).
Kožní mikrobiom: Všechno je to o rovhováze
Dlouho se věřilo, že akné způsobuje bakterie Propionibacterium acnes (dnes známá jako Cutibacterium acnes). Výzkumy dnes ale ukazují, že klíčovou roli hraje celková rovnováha mikrobiomu na pokožce.
Mohlo zdát, že když "vybijeme" špatné mikroby antibiotickými mastmi, problém se ihned vyřeší. To je často pravda, bohužel je to ale řešení krátkodobé (mast přestane po pár týdnech fungovat tak dobře, a navíc neřeší to základní – že má akné prapůvod někde uvnitř). Proto je podle mě dlouhodobě udržitelným řešením spíše vytrvalá jemnost k pleti a fokus na vnitřní rovnováhu organismu.
Odhalování "našich" příčin je o to složitější, že u každého z nás může být toto nepříjemné onemocnění kombinací několika z nich, proto je zjišťování skutečných důvodů většinou na dlouhé lokte. Níže uvedené příčiny vnímejte jako návrhy – jsou to oblasti, na které se můžete zaměřit, pokud s vámi rezonují. Rozhodně to není tak, že když má člověk akné, tak má problém se VŠEMI jmenovanými faktory. Proto si každý musí říct, co by se právě jeho mohlo týkat a po stopách jaké oblasti se vydá hlouběji. Hodně štěstí na vaší cestě, která může vést třeba tímto směrem...
Psychika a stres: Pleť je zrcadlem naší duše
Stres akné zhoršuje, to je téměř jisté. Jedna ze studií třeba ukázala, že u 55 % pacientů se pleť zhoršila do dvou dnů po intenzivním stresu. Vědci zatím přesně neví, jakým mechanismem akné ze stresu vzniká. Stejně jako u zlosti, která je také vypozorovanou příčinou. Předpokládá se spojitost s hormony, které se při vzteku nebo stresu vyplavují a tím mění prostředí v našem těle.
Zapomenout nesmíme ani na opačný pohled: jaký důsledek na psychiku má právě akné. Zde je skutečně prokázané, že lidé s akné trpí neurotickými stavy, úzkostmi nebo sociální fóbií.
I na moji psychiku mělo akné značný vliv. Přineslo roky utrpení a nenávisti sebe sama, zároveň mě ale motivovalo ke změně. Právě díky akné jsem se začala zajímat o kosmetiku, vystudovala chemii a založila úspěšnou firmu, která pomáhá tisícům dalších žen a mužů.
Cukr, čokoláda a strava obecně
Určitě vás napadne, jestli existují konkrétní potraviny, které ovlivňují stav pleti. Nejčastějším podezřelým bývá čokoláda, o které mnoho lidí tvrdí, že jim stav pleti zhoršuje. Závěry studií jsou rozporuplné – existují takové, které toto tvrzení potvrzují, ale i takové, které ho vyvracejí.
Co se ale zdá být v souvislosti se stravou jednoznačné, to je negativní vliv rychlých cukrů (cukrovinky, sladké nápoje, různé sladké pečivo) na pleť. Tyto potraviny totiž mohou zvyšovat hladiny inzulínu a IGF-1 (insulin-like growth factor 1), což stimuluje produkci mazu a podporuje zánětlivé reakce v kůži. Tedy i tvorbu akné.
Zajímavé je, že akné není spojováno jen s cukrovinkami, ale také s mlékem, mléčnými produkty a červeným masem. Tyto potraviny se mohou rozkládat na aminokyselinu leucin, která společně s cukrem zvyšuje produkci již zmíněného inzulínu a IGF-1.
Naopak strava s nízkým glykemickým indexem, která zahrnuje celozrnné potraviny a zeleninu, může přispět ke zlepšení pleti. Některé studie dokonce ukazují, že dieta s nízkým GI nejen zmírňuje projevy akné, ale také zlepšuje hydrataci pleti a celkové psychické zdraví. Také omega-3 mastné kyseliny, především z tučných ryb, mohou díky svým protizánětlivým účinkům pomoci zmírnit zánětlivé reakce v kůži a tím pozitivně ovlivnit stav pleti. Snižují hladiny IGF-1 a zlepšují rovnováhu hormonů, což ukazuje, že výživa může být důležitým doplňkem při zvládání akné.
Mléko a mléčné produkty
Zpětné vazby od dospělých zákaznic ukazují, že se jim často přestalo po vysazení mléčných produktů tvořit boulovité akné. Na první pohled by se mohlo zdát, že nejproblematičtější bude mléčný cukr (laktóza), k tomu ale neexistuje příliš podložených informací. Spojitost naopak byla prokázaná s hormony, které kravské mléko přirozeně obsahuje (je to mateřské mléko a telátka tyto hormony potřebují).
Současné výzkumy také potvrzují, že mléčné výrobky, zejména odtučněné mléko, mohou zvyšovat hladiny IGF-1 a podporovat nežádoucí procesy v buňkách. To vede k vyšší tvorbě mazu a tím i větší pravděpodobnosti vzniku akné. Negativní dopad mohou mít také mléčné bílkoviny, což je viditelné například u sportovců, kteří pravidelně konzumují mléčné produkty jako součást výživy.
Různé typy mléka mají odlišný vliv – odtučněné mléko je nejvíce spojené s akné, zatímco plnotučné mléko je z tohoto hlediska lepší volbou, zejména pokud je organické. Důvodem je přidávání syrovátkových bílkovin do nízkotučného mléka, které mohou podporovat vznik akné.
Lepek
Jsou lidé, kteří by na spojení vysazení lepku a lepší pleti přísahali. Zajímavé proto je, že není jeho spojitost s akné důkladně prozkoumána. Možná tu bude fungovat mechanismus, že pokud někdo vysadí lepek, pak zákonitě přestane jíst potraviny jako bílé pečivo, koláčky atd. – a tím výrazně sníží příjem výše zmíněných rychlých cukrů?
Další hříchy
Dalšími potravinami, které prokazatelně zhoršují akné, je sůl (i jód), z dalších "hříchů" jsou to pak cigarety. Naopak ohledně vlivu alkoholu na akné existuje zatím jen málo studií, takže nelze s jistotou říct, jestli jeho užívání škodí.
Doplňky stravy
S dobrým vlivem na akné jsou nejčastěji spojovány vitamíny A, E (oboje jsou antioxidanty) a vitamín D (podporující všeobecně imunitu). Prospěšné pro krásnou pleť, vlasy a nehty jsou pak jednoznačně minerály zinek a selen. Již výše byly jako vhodné zmíněné kvalitní zdroje omega 3-mastných kyselin.
Ti, kteří mají problémy se střevy, by také mohli zařadit probiotika. Střeva jsou se stavem pleti obecně spojována často, takže neuděláte chybu, když se zaměříte na jejich celkovou detoxikaci. Naopak pozor na vitamíny z řady B, které jsou lehce kontroverzní. Dle vědeckých studií se zdá, že suplementace vitamínu B12 není při rozsáhlejším akné vhodná, u dalších B vitamínů se názory různí.
Hormonální nerovnováha a antikoncepce
Když mi bylo patnáct, předepsali mi hormonální antikoncepci na zlepšení pleti. Tehdy to bylo běžné – antikoncepce byla vnímána jako rychlé a univerzální řešení akné. Zpočátku jsem byla nadšená, protože pleť se skutečně zlepšila. Ale časem mi došlo, že tyto pilulky řeší jen příznaky, nikoli samotnou příčinu.
Vysadit antikoncepci pro mě nebylo snadné. Měla jsem strach, že se mi akné vrátí a bude ještě horší. A skutečně – první měsíce po vysazení byly náročné. Pleť reagovala zhoršením a já jsem musela hledat způsoby, jak obnovit rovnováhu. O mé cestě se dočtete všechno tady.
Pozor, je přirozené, že se hormonální profil v průběhu života mění – těhotenství, kojení, příchod menopauzy, nové medikamenty, stres, to všechno se může odrazit na naší pokožce. Pokud máte podezření, že se vás hormonální nerovnováha týká a nejsou vám jasné příčiny, obraťte se na svou lékařku*ře, kteří z krve umí stanovit poměry hormonů.
A máte vlastně vůbec akné?
Z mé zkušenosti se zákaznicemi vím, že mají dospělé ženy občas tendence zaměňovat akné s jinými kožními onemocněními, jako je periorální dermatitida či růžovka (rosacea). Tyto stavy mohou na první pohled připomínat akné, avšak jejich příčiny a léčba se liší. Proto je zásadní navštívit dermatologa, který stanoví správnou diagnózu a doporučí vhodnou léčbu. Samoléčba bez odborného posouzení může vést ke zhoršení stavu či prodloužení léčby.
Jak se o svou pleť (ne)starat zvenčí?
Péče o aknózní pleť je často plná paradoxů. Zatímco mnoho kosmetických značek slibuje „zázračné" řešení, pravda je jiná – kosmetika může pomoci zlepšit stav pleti a podpořit její regeneraci, ale skutečné příčiny akné řeší uvnitř těla. Pokud někdo tvrdí, že vás krém úplně a trvale zbaví akné, buďte obezřetní.
Ženy často tápou
Často se na mě obrací ženy mezi 20 a 40 lety, které mají nejen akné, ale také poškozenou a přesušenou pleť, která se na některých místech loupe. To je velký problém – šupinatá pokožka není jen estetická komplikace (například pro aplikaci make-upu), ale také známka narušené kožní bariéry.
Tyto ženy bývají přesvědčené, že pro svou pleť dělají maximum. Používají speciální přípravky na mastnou a problematickou pleť, často z lékárny. Problém je, že tyto produkty mnohdy fungují na „přesušovacím" principu – pleť očistí agresivními pěnivými složkami, a pak ji „ošetří" krémem plným silikonů a parafínu, který vytvoří iluzi hebkosti a výživy. Takové řešení ale pleť učí závislosti. Časem zapomene, jak se o sebe postarat sama, a bez silikonových vrstev začne šupinatět, pnout a zlobit.
Moje vlastní zkušenost
Více než deset let jsem svou pleť denně čistila agresivními gely a poté ji dočišťovala alkoholem – byla jsem přesvědčená, že tím mastnou pleť zkrotím. Jenže se stal pravý opak... Místo podpory pokožky jsem z ní odstraňovala nejen maz, ale i ničila mikrobiom, který pleť chrání. Po každém odmaštění tak následovala nutnost „nápravy" – lékárenské krémy plné silikonů.
Maz není nepřítel
Často zapomínáme, že i aknózní pleť maz potřebuje. Odstraňovat ho násilně, například čisticími přípravky s vysokým obsahem sulfátů (Sodium Lauryl / Laureth Sulfate, ale také v přírodní kosmetice často přítomný Sodium Coco Sulfate) nebo alkoholu (Alcohol denat.), jen zhoršuje situaci. Pleť totiž zareaguje tím, že maz začne produkovat ještě intenzivněji.
Jak z toho ven?
1. Čistěte jemně, ale opravdu pravidelně (i když se nelíčíte!): Používejte šetrné produkty bez výše jmenovaných složek. Je na vás, jestli to bude hydrofilní olej nebo šetrný mycí gel. Jako velmi efektivní se také ukazuje kombinace obojího – tzv. „double cleansing" (dvoufázového čištění): první krok sestává z použití odličovače, který má v sobě olej a perfektně rozpouští maz, ve druhém kroku pak použijete například mycí gel (prostě něco, co se na pleť nanáší s vodou a již neobsahují olejové složky). Mycí gely stále nemáme v nabídce (sypu si popel na hlavu), ideální jsou ale takové, které neobsahují sulfáty.
Tip!
Perfektním pro první krok „double clensingu" je náš odličovač Okno do duše, který mnoho zákaznic používá na celý obličej.
2. Ráno šetřete: Pokud byla pleť večer dobře vyčištěna, ráno stačí pouze pleťová voda bez alkoholu, případně hydrolát.
3. Úspěšná dvojka. Hydratace + výživa: Hydratace je zásadní pro každou pleť, aknotickou nevyjímaje. Jako skvělý hydratační podklad může posloužit aloe vera gel, hyaluronové sérum nebo třeba naše tonika nabitá hydratačními látkami ve vysoké koncentraci. Na sérum pak následuje krém, olej nebo Biorythme krémy (proč je výhodné Biorythme krémy místo standardních krémů obsahujících hromadu vody, se dočtete tady).
4. Lokální péče: Pokud používáte produkty na pupínky s obsahem lihu, nanášejte je bodově, nikoli plošně. Skvěle fungují také přírodní řešení, jako je propolisová tinktura (pozor na alergie) nebo kašička z jedlé sody a pleťové vody.
Moje oblíbené produkty a tipy na péči
Na naše krémy mám od zákaznic opravdu krásnou zpětnou vazbu. Citronová meduňka je jasným bestsellerem – nejen že nádherně voní, ale také pleť zklidňuje a hydratuje. Osobně mám nejradši Levanduli, která má podobné vlastnosti jako Meduňka, navíc skvěle působí proti zarudnutí a celkově zklidňuje podrážděnou pokožku.
Na noc pak nedám dopustit na krém Anti-pupínek s konopným olejem a třemi esenciálními oleji. Tento produkt je ideální pro problematickou pleť, protože pomáhá zmírňovat záněty a zklidňuje pupínky během noci. A je mimo jiné také naším absolutním bestsellerem mezi všemi krémy.